LISTĂ*) din 3 iunie 2004 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export
EMITENT
  • GUVERNUL
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 598 bis din 2 iulie 2004



    __________ Notă *) Aprobata prin Hotărârea nr. 861 din 3 iunie 2004, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 598 din 2 iulie 2004

    ANEXA Nr. 1

    L I S T A

    produselor şi tehnologiilor cu dublă utilizare supuse regimului de control la export

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O- MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

    OA SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE

    OAOOl "Reactori nucleari", echipamente şi componente ale acestora special concepute sau pregătite, după cum urmează:

    1. a. "Reactori nucleari" capabili să funcţioneze pentru a menţine o reacţie de fisiune în lanţ autoîntreţinută şi controlată;

    2. b. Incinte metalice, sau principalele lor elemente prefabricate, special concepute sau pregătite pentru a conţine zona activă a unui "reactor nuclear", inclusiv capacul vasului sub presiune al reactorului;

    3. c. Echipamente de manipulare special concepute sau pregătite pentru introducerea sau extragerea combustibilului unui "reactor nuclear";

    4. d. Bare de control special concepute sau pregătite pentru controlul procesului de fisiune într-un "reactor nuclear", structurile suport sau de suspensie ale acestora, mecanismele de acţionare şi tuburile de ghidare a acestor bare;

    5. e. Tuburi de presiune special concepute sau pregătite pentru a conţine elementele de combustibil şi agentul primar de răcire într-un "reactor nuclear" la o presiune de regim mai mare de 5,1 MPa;

    6. f. Zirconiu metalic şi aliaje de zirconiu, sub formă de tuburi sau de asamblări de tuburi, în care raportul dintre hafniu şi zirconiu, în greutate, este mai mic de 1:500, special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate într-un "reactor nuclear";

    7. g. Pompe de răcire, special concepute sau pregătite pentru a circula agentul primar de răcire a "reactorilor nucleari";

    8. h. 'Structuri interne ale reactorului nuclear' special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate într-un "reactor nuclear", inclusiv coloanele suport ale vasului reactorului, canalele de combustibil, ecranele termice, şicanele, plăcile grilă şi de difuzie;

      Notă: În 0A00J.h. expresia 'structuri interne ale reactorului nuclear' se referă la toate structurile principale din vasul reactorului care îndeplinesc una sau mai multe funcţii, cum ar fi susţinerea vasului reactor, menţinerea alinierii combustibilului, ghidarea agentului primar de răcire, asigurând protecţia radiologică a vasului reactor şi ghidarea instrumentaţiei din zona activă. -

    9. i. Schimbătoare de căldură (generatoare de abur) special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate în circuitul primar de răcire într-un "reactor nuclear";

    1. J. Instrumente de detecţie şi măsură a neutronilor, special concepute sau pregătite pentru determinarea nivelurilor fluxului de neutroni în zona activă a "reactorului nuclear".

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

      0B ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE

      OBOOl Instalaţii de separare a izotopilor "uraniului natural", "uraniului sărăcit" şi ai "materialelor fisionabile speciale", precum şi echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru acest scop:

      1. a. Instalaţii special concepute pentru separarea izotopilor "uraniului natural", "uraniului sărăcit" şi ai "materialelor fisionabile speciale", după cum urmează:

        1. 1. Instalaţii de separare în centrifuge cu gaz;

        2. 2. Instalaţii de separare prin difuzie gazoasă;

        3. 3. Instalaţii de separare aerodinamică;

        4. 4. Instalaţii de separare prin schimb chimic;

        5. 5. Instalaţii de separare prin schimb de ioni;

        6. 6. Instalaţii de separare izotopică cu "laser" a gazelor atomice (AVLIS);

        7. 7. Instalaţii de separare izotopică moleculară cu "laser" (MLIS);

        8. 8. Instalaţii de separare cu plasmă;

        9. 9. . Instalaţii de separare electromagnetică;

      2. b. Centrifuge cu gaz şi ansambluri şi componente, special concepute sau pregătite pentru procesul de separare în centrifuge cu gaz, după cum urmează:

        Notă: În 0B00J.b., prin 'material având un raport rezistenţă-densitate ridicat' se înţelege unul din materialele următoare:

        1. a. Oţel maraging având o rezistenţă maximă la tracţiune egală cu

          2.050 MPa sau mai mare;

        2. b. Aliaje de aluminiu având o rezistenţă maximă la tracţiune egală cu 460 MPa sau mai mare; sau

        3. c. "Materiale fibroase sau filamentare" având un "modul specific" mai mare de 3,18xl06 m şi o "rezistenţă specifică la tracţiune" mai mare de 76,2xlrf m.

        1. 1. . Centrifuge de gaz;

        2. 2. Ansambluri complete de rotori;

        3. 3. Rotori tubulari cilindrici cu o grosime egală sau mai mică de 12 mm şi un diametru cuprins între 75 mm şi 400 mm, confecţionaţi din 'materiale cu un raport rezistenţă-densitate ridicat';

        4. 4. Inele sau burdufuri cu o grosime a peretelui egală cu 3 mm sau mai mică şi un diametru cuprins între 75 mm şi 400 mm, destinate să susţină local un tub de rotor sau să asambleze un anumit număr de tuburi de rotor, confecţionate din 'materiale având un raport rezistenţă-densitate ridicat';

          5; Şicane cu un diametru cuprins între 75 mm şi 400 mm destinate a fi montate în interiorul unui tub de rotor, confecţionate din 'materiale cu un raport rezistenţă-densitate ridicat';

          1. 6. Calote superioare şi inferioare cu un diametru cuprinş între 75 mm şi 400 mm concepute pentru a putea fi fixate Ia extremităţile unui tub de rotor şi confecţionate din 'materiale cu un raport rezistenţă-densitate ridicat';

            LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O- MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

          2. 7. Suporţi magnetici constând dintr-un magnet în formă de inel suspendat în interiorul unui lăcaş fabricat din sau căptuşit cu "materiale rezistente la coroziunea UF6" conţinând un fluid amortizor. Magnetul este cuplat la o piesă polară sau· la un al doilea magnet fixat pe carcasa superioară a rotorului;

          3. 8. Lagăre special concepute, cuprinzând un ansamblu pivot-calotă montat pe un amortizor;

          4. 9. Pompe moleculare constând din cilindri care prezintă în interior caneluri elicoidale obţinute prin extrudare sau prelucrare mecanică şi alezare mecanică interioară;

          1O. Statoare toroidale pentru motoare multifazice de curent alternativ şi cu histerezis (sau cu reluctanţă), cu operare sincronă în vid, într-un domeniu de frecvenţe de la 600 Hz la 2.000 Hz şi într-un interval de putere de la 50 VA la 1.000 VA;

          1. 11. Incinte/carcase de centrifuge care conţin ansamblul rotor tubular al unei centrifuge cu gaz, constituite dintr-un cilindru rigid al cărui perete are grosimea de cel mult 30 mm, având extremităţi cu prelucrare mecanică de precizie şi fiind confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6";

          2. 12. Dispozitive de captare, compuse din tuburi cu un diametru interior de cel mult 12 mm concepute pentru extracţia UF6 sub formă de gaz (conţinut într-un recipient din rotorul centrifugei), pe principiul tubului Pitot, confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6";

          3. 13. Schimbătoare de frecvenţă (convertoare sau invertoare) special concepute sau pregătite pentru a alimenta statoarele de motor utilizate în procedeul de îmbogăţire prin centrifugare cu gaz şi având toate caracteristicile următoare, precum şi componentele special concepute pentru acest procedeu:

            1. a. Frecvenţa multifazică de ieşire cuprinsă între 600 Hz şi 2.000 Hz;

            2. b. Control al frecvenţei sub O,1%);

            3. c. Distorsiunea armonică sub 2 %; şi

            4. d. Randament mai mare de 80%;

      3. c. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare prin difuzie gazoasă, după cum urmează:

        1. 1. Bariere de difuzie gazoasă confecţionate din materiale metalice, polimerice sau ceramice poroase rezistente la coroziunea UF6, cu o dimensiune a porilor de la 1O nm la 100 nm, cu o grosime egală cu 5 mm sau mai mică şi pentru configuraţii tubulare, cu un diametru egal cu 25 mm sau mai mic;

        2. 2. Casete de difuzie a gazelor confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6";

        3. 3. Compresoare (axiale, centrifugale sau volumetrice) sau suflante de gaz având o capacitate de aspirare a UF6 de 1 m3/min sau mai mult şi o presiune

          LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

          de ieşire• ce poate atinge 666,7 kPa, confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6";

        4. 4. Garnituri de etanşare a arborilor compresoarelor sau suflantelor specificate în OBOOl.c.3. şi concepute pentru o rată de pierdere a gazului tampon mai mică de 1.000 cm3/min;

        5. 5. Schimbătoare de căldură confecţionate din aluminiu, cupru, nichel sau aliaje conţinând mai mult de 60% nichel, sau combinaţii ale acestor metale sub formă de tuburi teacă, concepute pentru a funcţiona la o presiune inferioară celei atmosferice, cu o rată de pierderi care limitează creşterea presiunii la mai puţin de 1O Pa pe oră în condiţiile unei diferenţe de presiune de 100 kPa;

        6. 6. Vane cu burduf confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6", cu un diametru de la 40 mm la 1.500 mm;

      4. d. Echipamente şi componente, special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare aerodinamică:

        1. 1. Duze de separare constând în canale curbate cu fante, cu raza de curbură mai mică de 1 mm, rezistente la coroziunea UF6 şi având în interior o lamă care separă curgerea de gaz în două fluxuri;

        2. 2. Tuburi cilindrice sau conice cu canale de admisie tangenţiale comandate de flux (tuburi vortex), confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6", cu un diametru cuprins între 0,5 cm şi 4 cm şi un raport lungime/diametru mai mic sau egal cu 20:1 şi prevăzute cu unul sau mai multe canale de admisie tangenţiale;

        3. 3. Compresoare (axiale, centrifugale sau volumetrice) sau suflante de gaz având o capacitate de aspirare de 2 m3/min sau mai mult , confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6" şi garniturile corespunzătoare de etanşare a lagărului;

        4. 4. Schimbătoare de căldura realizate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6";

        5. 5. Incinte pentru elementele de separare aerodinamică, confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6" care pot conţine tuburi vortex sau duze de separare;

        6. 6. Vane cu burduf confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6" cu un diametru de la 40 mm la 1.500 mm;

        7. 7. Sisteme de separare a UF6 de gazul purtător (hidrogen sau heliu) pentru a reduce conţinutul de UF6 la 1 ppm sau mai puţin, incluzând:

          1. a. Schimbătoare de căldură criogenice şi crioseparatoare capabile să atingă temperaturi mai mici sau egale cu 153 K (-120°C);

          2. b. Aparate de refrigerare criogenică capabile să atingă temperaturi mai mici sau egale cu 153 K (-120°C);

          3. c. Duze de separare sau tuburi vortex pentru separarea UF6 de gazul purtător;

            LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

          4. d. Capcane de frig pentru UF6 capabile să atingă temperaturi mai mici sau egale cu 253 K (-20°C);

          5. e. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare prin schimb chimic:

            1. 1. Coloane pulsatorii de schimb rapid lichid-lichid având un timp de staţionare de 30 secunde sau mai puţin şi rezistente la coroziunea soluţiilor de acid clorhidric concentrat (de exemplu, confecţionate din sau căptuşite cu sticlă sau materiale plastice de tipul fluorocarburilor);

            2. 2. Contactori centrifugali de schimb rapid lichid-lichid, cu un timp de staţionare de 30 secunde sau mai puţin, rezistenţi la coroziunea soluţiilor de acid clorhidric concentrat (de exemplu, confecţionaţi din sau căptuşiţi cu sticlă sau materiale plastice de tipul fluorocarburilor);

            3. 3. Celule pentru reducere electrochimică, rezistente la coroziunea soluţiilor de acid clorhidric concentrat, destinate reducerii uraniului de la o stare de valenţă la alta;

            4. 4. Echipamente de alimentare a celulelor de reducere electrochimică, situate la extremitatea cascadei celulelor de reducere electrochimică, concepute pentru prelevarea u4+ pe fluxul organic şi, pentru părţile în contact cu

              fluxul, confecţionate din sau căptuşite cu materiale corespunzătoare (de exemplu, sticlă, fluorocarburi _polimerice, sulfat de polifenil, polieter sulfonat şi grafit impregnat cu răşină);

            5. 5. Sisteme de pregătire a alimentării pentru producerea soluţiilor de clorură de uraniu de mare puritate, compuse din echipamente de purificare prin dizolvare, extracţie cu solvenţi şi/sau schimb de ioni, precum şi celulele

              electrolitice pentru reducerea uraniului u6+ sau u4+ în U3+ ;

            6. 6. Sisteme de oxidare a uraniului de la U3+ la u4+ ;

          6. f. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare prin schimb de ioni, după cum urmează:

            1. 1. Răşini schimbătoare de ioni cu reacţie rapidă, răşini poroase macroreticulare sau peliculare ale căror grupări active de schimb chimic se limitează la un strat superficial care acoperă un suport poros inactiv şi alte structuri compozite sub o formă adecvată, inclusiv sub formă de particule sau de fibre cu un diametru de 0,2 mm sau mai mic, rezistente la soluţii de acid clorhidric concentrat şi concepute pentru a obţine timp de înjumătăţire a vitezei de schimb mai mici de 1O s şi care pot funcţiona la temperaturi cuprinse între 373 K (100°C) şi 473 K (200°C);

            2. 2. Coloane schimbătoare de ioni (cilindrice) cu un diametru mai mare de

              1.000 mm, confecţionate din sau căptuşite cu materiale rezistente la acid clorhidric concentrat (de exemplu titan sau materiale plastice pe bază de fluorocarbură) şi capabile să funcţioneze la temperaturi cuprinse între 373 K (100°C) şi 473 K (200°C) şi la presiuni mai mari de 0,7 MPa;

            3. 3. Sisteme schimbătoare de ioni cu reflux (sisteme de oxidare sau reducere chimică sau electrochimică) pentru regenerarea agenţilor chimici de

              LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O- MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

              reducere sau de oxidare utilizaţi în cascade pentru intensificarea schimbului de ioni;

          7. g. Echipamente şi·componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare izotopică cu "laser" a gazelor atomice (AVLIS):

            1. 1. Vaporizatoare de mare putere sau tunuri electronice, destinate a fi utilizate în sistemele de vaporizare a uraniului, cu o putere pe ţintă mai mare de 2,5 kW/cm;

            2. 2. Sisteme de manipulare a uraniului metalic lichid pentru uraniu sau aliaje de uraniu topite, constând din creuzete realizate din sau acoperite cu materiale rezistente la căldura şi la coroziune (de exemplu, tantal, grafit acoperit cu oxid de ytriu, grafit acoperit cu alţi oxizi de pământuri rare sau amestecuri de aceste substanţe) şi echipamente de răcire a creuzetelor;

              N.B.: VEZI DE ASEMENEA 2A225.

            3. 3. Sisteme pentru colectarea produselor şi deşeurilor, confecţionate din sau căptuşite cu materiale rezistente la căldură şi la coroziunea uraniului în stare lichidă sau de vapori, cum ar fi cele de grafit acoperit cu oxid de ytriu sau tantal;

            4. 4. Incinte de module separatoare (containere cilindrice sau paralelipipedice) care permit instalarea sursei de vapori de uraniu metalic, a tunurilor de electroni şi a colectoarelor pentru produse şi deşeuri;

            5. 5. "Laseri" şi sisteme "laser" pentru separarea izotopilor de uraniu prevăzute cu un stabilizator de frecvenţă pentru a putea funcţiona pe perioade lungi;

              N.B.: VEZI DE ASEMENEA 6A005 şi 6A205.

          8. h. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare izotopică moleculară cu "laser" (MLIS) sau reacţie chimică prin activare laser izotopic-selectivă (CRISLA):

            1. 1. Duze de descărcare supersonică pentru răcirea amestecurilor de UF6 şi a gazelor purtătoare până la 150 K (-23°C) sau mai puţin şi confecţionate din "materiale rezistente la coroziunea UF6";

            2. 2. Colectoare pentru filtrarea produselor din pentafluorură de uraniu (UF5), compuse din colectoare sau combinaţii de colectoare cu filtru, cu impact sau tip ciclon şi constituite din "materiale rezistente la coroziunea UFs/UF6";

            3. 3. Compresoare confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6" şi garniturile de etanşare a arborilor acestora;

            4. 4. Echipamente pentru fluorurarea UF5 (solid) în UF6 (gaz);

            5. 5. Sisteme de separare a UF6 de gazul purtător (de exemplu azot sau argon) cuprinzând următoarele echipamente:

              1. a. Schimbătoare de căldură criogenice şi crioseparatoare capabile să atingă temperaturi mai mici sau egale cu 153 K (-_120°C);

                LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

              2. b. Aparate de refrigerare criogenică capabile să atingă temperaturi mai mici sau egale cu 153 K (-120°C);

              3. c. Capcane de frig pentru UF6 capabile să atingă temperaturi mai mici sau egale cu 253 K (-20°C);

            6. 6. "Laseri" sau sisteme "laser" pentru separarea izotopilor de uraniu prevăzute cu un stabilizator de frecvenţă pentru a putea să funcţioneze pe perioade lungi;

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 6A005 şi 6A205.

    1. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare cu plasmă:

    L Surse de energie cu microunde şi antene pentru producerea sau accelerarea ionilor, având următoarele caracteristici: :frecvenţa de ieşire mai mare de 30 GHz şi putere medie de ieşire mai mare de 50 kW;

    1. 2. Bobine de excitaţie ionică, de radiofrecvenţă, pentru :frecvenţe mai mari de 100 kHz şi capabile să suporte o putere mai mare de 40 kW;

    2. 3. Sisteme generatoare de plasmă de uraniu;

    3. 4. Sisteme de manipulare a metalelor lichide pentru uraniu sau aliaje de uraniu topite, constând din creuzete realizate din sau acoperite cu materiale rezistente la căldură şi la coroziune (de exemplu, tantal, grafit acoperit cu oxid de ytriu, grafit acoperit cu alţi oxizi de pământuri rare sau amestecuri de aceste substanţe) şi echipamente de răcire a creuzetelor;

      N.B.: VEZI DE ASEMENEA 2A225.

    4. 5. Colectoare pentru produse şi deşeuri, confecţionate din sau căptuşite cu materiale rezistente la căldură şi la coroziunea uraniului în stare de vapori, cum ar fi cele de grafit acoperit cu oxid de ytriu sau tantal;

    5. 6. Incinte de module separatoare (cilindrice) pentru instalarea sursei de plasmă de uraniu, a bobinei de excitaţie de radiofrecvenţă şi a colectoarelor de produs şi de deşeuri, confecţionate dintr-un material adecvat nemagnetic (de exemplu oţel inoxidabil);

    1. J. Echipamente şi componente, special concepute şi pregătite pentru procedeul de separare electromagnetică, după cum urmează:

      1. 1. Surse de ioni unice sau multiple, cuprinzând sursa de vapori, ionizatorul şi acceleratorul de fascicul, confecţionate din materiale nemagnetice adecvate (de exemplu grafit, oţel inoxidabil sau cupru) şi capabile sa furnizeze un curent total de ionizare egal cu 50 mA sau mai mare;

      2. 2. Plăci colectoare de ioni pentru colectarea fasciculelor de ioni de uraniu îmbogăţit sau sărăcit, conţinând două sau mai multe fante sau cavităţi, confecţionate din materiale adecvate nemagnetice (de exemplu grafit sau

        oţel inoxidabil);

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O- MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

        0B002

      3. 3. Incinte vidate pentru separatoare electromagnetice de uraniu, confecţionate din materiale nemagnetice (de exemplu oţel inoxidabil) şi concepute pentru a funcţiona la presiuni mai mici sau egale cu O,1 Pa;

      4. 4. Piese polare cu un diametru mai mare de 2 m;

      5. 5. Alimentatoare de mare tensiune pentru surse de ioni, având toate caracteristicile următoare:

        1. a. Capabile de o funcţionare permanentă;

        2. b. Tensiunea de ieşire mai mare sau egală cu 20.000 V;

        3. c. Curent de ieşire mai mare sau egal cu 1 A; şi

        4. d. Variaţii ale tensiunii mai mici de 0,01% pe o perioadă de 8 ore;

          N.B.: VEZI DE ASEMENEA 3A227.

      6. 6. Alimentarea magneţilor (putere mare, curent continuu) având toate caracteristicile următoare:

        1. a. Capabile de o funcţionare permanentă cu un curent de ieşire mai mare

          . sau egal cu 500 A, la o tensiune mai mare sau egală cu 100 V; şi

        2. b. Variaţii ale intensităţii curentului sau a tensiunii mai mici de 0,01% pe o perioadă de 8 ore.

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 3A226.

    Sisteme auxiliare, echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru uzinele de separare izotopică specificate în 0B001, confecţionate din sau căptuşite cu "materiale rezistente la coroziunea UF6", după cum urmează:

    1. a. Autoclave de alimentare, cuptoare sau sisteme, utilizate pentru introducerea UF6 în procesul de îmbogăţire;

    2. b. Condensatoare sau capcane de frig utilizate pentru extragerea UF6, în procesul de îmbogăţire, pentru transferul în vederea încălzirii;

    3. c. Staţii pentru produse şi deşeuri, în vederea transferului UF6 în containere;

    4. d. Staţii de lichefiere sau solidificare utilizate pentru extracţia UF6 din procesul de îmbogăţire, prin compresie, răcire şi conversia UF6 la o formă lichidă sau solidă;

    5. e. Sisteme de conducte şi colectoare special concepute pentru manipularea UF6 în interiorul cascadelor de difuzie, de centrifugare sau aerodinamice;

    6. f. 1.

      Distribuitoare sau colectoare de vid, având o capacitate de aspirare egală cu 5 m3/min sau mai mare; sau

      2. Pompe de vid special concepute pentru a funcţiona în atmosferă de UF6;

    7. g. Spectrometre de masă pentru UFJsurse de ioni, special concepute sau pregătite pentru prelevarea permanentă a eşantioanelor de gaz de intrare, a produselor sau reziduurilor din fluxul gazos de UF6 şi prezentând toate caracteristicile următoare:

      1. 1. Rezoluţia unităţii atomice de masă mai mare de 320;

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

        0B003

        0B004

      2. 2. Surse de ioni confecţionate din sau căptuşite cu nicrom sau monel, sau nichelate;

      3. 3. Surse de ionizare prin bombardare electronică; şi

      4. 4. Sistem colector adaptat pentru analiza izotopică.

    Uzine de conversie a uraniului şi echipamente special concepute sau pregătite pentru acest scop:

    1. a. Sisteme pentru conversia concentratelor de minereu de uraniu în UO3;

    2. b. Sisteme pentru conversia UO3 în UF6;

    3. c. Sisteme pentru conversia UO3 în UO2;

    4. d. Sisteme pentru conversia UO2 în UF4;

    5. e. Sisteme pentru conversia UF4 în UF6;

    6. f. Sisteme pentru conversia UF4 în uraniu metalic;

    7. g. Sisteme pentru conversia UF6 în UO2;

    8. h. Sisteme pentru conversia UF6 în UF4;

    9. i. Sisteme pentru conversia UO2 în UC4.

    Instalaţii de producere sau de concentrare a apei grele, a deuteriului sau a compuşilor de deuteriu precum şi echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru aceste scopuri:

    1. a. Instalaţii de producere a apei grele, a deuteriului sau a compuşilor de deuteriu, după cum urmează:

      1. 1. Instalaţii de schimb apă-hidrogen sulfurat;

      2. 2. Instalaţii de schimb amoniac-hidrogen;

    2. b. Echipamente şi componente, după cum urmează:

      1. 1. Turnuri de schimb apă-hidrogen sulfurat, fabricate din oţel carbon de calitate superioară (de exemplu A 516, conform ASTM), cu un diametru cuprins între 6m şi 9m, capabile să funcţioneze la presiuni mai mari sau egale cu 2 MPa şi având o adâncime de coroziune permisă de 6 mm sau mai mare;

      2. 2. Suflante sau compresoare centrifugale, cu o treaptă, la presiune scăzută (0,2 MPa), pentru circularea hidrogenului sulfurat (gaz conţinând mai mult de 70 % H2S) cu un debit de 56 m3/s sau mai mare când funcţionează la presiune de aspirare de 1,8 MPa sau mai mare şi echipate cu garnituri concepute pentru a fi utilizate în mediu umed cu prezenţă de H2S;

      3. 3. Turnuri de schimb amoniac-hidrogen, cu o înălţime de 35 m sau mai mare, având un diametru cuprins între 1,5 m şi 2,5 m, capabile să funcţioneze la presiuni mai mari de 15 MPa;

      4. 4. Structuri interne ale turnurilor, inclusiv contactoare :şi pompe aferente treptelor, pompe submersibile, pentru obţinerea ape•i grele prin procedeul de schimb amoniac-hidrogen;

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

        0B00S

        0B006

      5. 5. Instalaţii de cracare a amoniacului, cu o presiune de funcţionare egală sau mai mare de 3 MPa, pentru obţinerea apei grele prin procedeul de schimb amoniac-hidrogen;

      6. 6. Analizori cu absorbţie în infraroşu, capabili să analizeze permanent raportul hidrogen-deuteriu, la concentraţii ale deuteriului egale sau mai mari de90%;

      7. 7. Arzătoare catalitice pentru conversia gazului de deuteriu îmbogăţit în apă grea, prin procedeul de schimb amoniac-hidrogen;

      8. 8. Sisteme complete de îmbogăţire a apei grele, sau coloane concepute în acest scop, pentru îmbogăţirea apei grele până la nivelul de concentraţie a deuteriului cerut de reactorii nucleari.

        Instalaţii special• concepute pentru fabricarea elementelor de combustibil pentru "reactori nucleari" şi echipamente special concepute pentru acest scop:

        Notă: O instalaţie de fabricare a elementelor de combustibil pentru "reactori nucleari" include echipamente care:

        1. a. Intră în mod normal în contact direct cu materialele nucleare, le procesează sau controlează direct fluxul de producţie;

        2. b. Asigură etanşarea materialelor nucleare în interiorul tecii;

        3. c. Verifică integritatea tecii sau a etanşării; şj_

        4. d. Verifică parâmetrii finali ai elementelor de combustibil solid.

    Instalaţii de retratare a elementelor de combustibil iradiat pentru "reactori nucleari" şi echipamente şi componente special concepute sau pregătite în acest scop:

    Notă: 0B006 include:

    1. a. Instalaţii de retratare a elementelor de combustibil nuclear iradiat, inclusiv echipamente şi componente care sunt în mod normal în contact direct cu combustibilul iradiat şi care controlează direct principalele fluxuri de procesare a materialelor nucleare şi a produselor de fisiune;

    2. b. Maşini de tocat sau de mărunţit elementele de combustibil, adică echipamente telecomandate destinate tăierii, tocării sau mărunţirii ansamblelor, fasciculelor sau barelor de combustibil nuclear iradiat;

    3. c. Dizolvatoare, rezervoare care asigură condiţii de anticriticitate (de exemplu recipienţi cu diametru mic, inelari sau plaţi) special concepute sau pregătite pentru disoluţia combustibilului nuclear iradiat, rezistente la căldură şi coroziune şi care pot fi încărcate şi menţinute în funcţiune prin comandă de la distanţă;

    4. d. Extractoare cu solvent în contracurent şi echipamente de procesare cu schimb de ioni, special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate în instalaţiile de retratare a "uraniului natural", a "uraniului sărăcit"şi a "materialelor fisionabile speciale";

    5. e. Cuve de păstrare sau de stocare special concepute pentru ai evita criticitatea şi a rezista la acţiunea corozivă a acidului azotic;

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

      0B007

      oe

      0C00l

      0C002

      Notă: Cuvele de păstrare sau de stocare pot prezenta următoarele caracteristici:

      1. 1. Pereţi sau structuri interne având un echivalent în bor (calculat, pentru toţi constituenţii, conform notei de la 0C004) de cel puţin 2%;

      2. 2. Un diametru maxim de 175 mm pentru configuraţii cilindrice; sau

      3. 3. O lăţime maximă de 75 mm pentru o corifiguraţie plată sau inelară.

    f Instrumente de control, special concepute sau pregătite pentru comanda sau monitorizarea reprocesării "uraniului natural", "uraniului sărăcit" şi a "materialelor fisionabile speciale" iradiate.

    Instalaţii de conversie a plutoniului şi echipamente special concepute sau pregătite în acest scop, după cum urmează:

    1. a. Sisteme de conversie a azotatului de plutoniu în oxid de plutoniu;

    2. b. Sisteme de producţie a plutoniului rri.etal;

      MATERIALE

      "Uraniu natural", "uraniu sărăcit" sau toriu sub formă de metal, aliaj, compus chimic sau concentrat şi orice alte materiale care conţin una sau mai multe din aceste materiale menţionate.

      Notă: 0C00J nu supune controlului:

      1. a. Cantităţi de 4 g sau mai puţin de "uraniu natural" sau "uraniu sărăcit", dacă acestea sunt conţinute într-un instrument de detecţie;

      2. b. "Uraniu sărăcit" special fabricat pentru următoarele aplicaţii nenucleare civile:

        1. 1. Blindaj (protecţie);

        2. 2. Ambalaj;

        3. 3. Lest cu o masă sub 100 kg;

        4. 4. Contragreutăţi cu o masă sub 100 kg;

      3. c. Aliaje cu un conţinut maxim de 5 % toriu;

      4. d. Produse ceramice care conţin toriu, fabricate pentru utilizări nenucleare.

    "Materiale fisionabile speciale"

    Notă: 0C002 nu supune controlului cantităţi de 4 "grame efective" sau mai puţin, dacă acestea sunt conţinute într-un instrument de detecţie.

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA O - MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARE

    0C003

    0C004

    0C005

    0D

    0D001

    OE

    OEOOl

    Deuteriu, apă grea (oxid de deuteriu) şi alţi compuşi ai deuteriului, precum şi amestecuri şi soluţii conţinând deuteriu, în care raportul izotopic deuteriu-hidrogen este mai mare de 1:5.000.

    Grafit de calitate nucleară, având un grad de puritate corespunzător unui conţinut de sau mai mic de 5 ppm 'echivalent în bor' şi o densitate mai mare de 1,5 g/cm3.

    Nota 1: 0C004 nu supune controlului:

    1. a. Obiecte din grafit cu o masă mai mică de 1 kg, altele decât cele special concepute sau pregătite pentru utilizare într-un reactor nuclear;

    2. b. Pudră de grafit.

    Nota 2: În OC004, 'echivalent în bor' (EB) este definit ca sumă de EBz pentru impurităţi (excluzând EBcarbon deoarece carbonul nu este considerat impuritate) inclusiv bor, în care:

    EBz (ppm) = FC x concentraţia elementului Z în ppm; unde FC este factor de conversie, FC = (az x As)/(as x Az)

    unde: az şi as sunt secţiuni de captură a neutronilor termici (barn) pentru bor şi elementul Z iar As şi Az sunt masele atomice ale borului şi elementului Z.

    N.B.: VEZlDE ASEMENEA 1Cl07

    Compuşi sau pudre special pregătite pentru formarea barierelor de difuzie gazoasă, rezistente la .coroziunea UF6 (de exemplu nichel sau aliaje conţinând 60% nichel în greutate, sau mai mult, oxid de aluminiu şi polimeri de hidrocarburi în întregime fluorurate) având un grad de puritate de 99,9% sau mai mare, o dimensiune medie a particulelor mai mică de 10 µm - măsurată după norma B330 din ASTM - şi un grad înalt de uniformitate a dimensiunilor particulelor.

    SOFTWARE

    "Software" special conceput sau modificat pentru "dezvoltarea", "producţia" sau "utilizarea" produselor supus·e controlului prin această categorie.

    TEHNOLOGIE

    "Tehnologie", în conformitate cu Nota privind Tehnologia Nucleară, pentru "dezvoltarea", "producţia" sau "utilizarea" produselor supuse controlului prin această categorie.

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

    lA

    lA00l

    1A002

    1A003

    SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE

    Componente fabricate din compuşi fluoruraţi, după cum urmează:

    1. a. Dispozitive de etanşare, garnituri, agenţi de etanşare, rezervoare elastice pentru combustibil, special concepute pentru utilizare în domeniul "aeronavelor" sau în domeniul aerospaţial, realizate din mai mult de 50% din oricare din materialele supuse controlului prin 1C009.b. sau 1C009.c.;

    2. b. Polimeri şi copolimeri piezoelectrici fabricaţi din fluorură de viniliden supuşi controlului prin 1C009.a.:

      1. 1. Sub formă de folie sau film; şi

      2. 2. Cu o grosime ce depăşeşte 200 µm;

    3. c. Dispozitive de etanşare, garnituri, scaune de supape, rezervoare elastice sau diafragme fabricate din elastomeri cu fluor conţinând cel puţin un monomer de vinileter, special concepute pentru utilizare în domeniul "aeronavelor", aerospaţial sau al 'rachetelor'.

    Notă: La JA00J.c., 'rachete' se referă la sistemele de rachete complete şi la sistemele aeriene nepilotate.

    Structuri sau produse laminate "compozite", având oricare din următoarele caracteristici:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1A202, 9A010 ŞI 9Al10

    1. a. Q "matrice" organică şi fabricate din materiale supuse controlului prin lC0l0.c, lC0lO.d. sau lC0lO.e; sau

    2. b. O "matrice" din carbon sau metal şi fabricate din:

      1. 1. "Materiale fibroase sau fi.lamentare" din carbon cu:

        1. a. Un."modul specific" ce depăşeşte 10,15 x 106m; şi

        2. b. O "rezistenţă specifică la tracţiune" ce depăşeşte 17,17 x 104 m; sau

      2. 2. Materiale supuse controlului prin 1CO10.c.

        Notai: JA002 nu supune controlului structuri sau produse laminate compozite fabricate din "materiale fibroase sau filamentare" din carbon impregnate cu răşini epoxidice, utilizate la repararea structurilor sau produselor laminate pentru aeronave, a căror dimensiune nu depăşeşte Jm2.

        Nota2:. JA002 nu supune controlului produse finite sau semifabricate, special concepute pentru scopuri pur civile după cum urmează:

        1. a. Produse pentru sport;

        2. b. Industria de automobile;

        3. c. Industria de maşini unelte;

    d Aplicaţii medicale.

    Produse din substanţe polimerice nefluorurate supuse controlului prin 1C008.a..3, sub formă de film, folie, bandă sau panglică având oricare din carecateristiclle următoare:

    1. a. Cu o grosime ce depăşeşte 0,254 min; sau

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1A004

      1A005

      1Al02

    2. b. Acoperite sau laminate cu carbon, grafit, metale sau substanţe magnetice.

    Notă: JA003 nu supune controlului produsele când sunt acoperite sau laminate cu cupru şi concepute pentru producţia de plăci cu circuite electronice imprimate.

    Echipamente de protecţie şi detecţie şi componente, altele decât cele specificate în listele cu produse militare, după cum urmează:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 2B351 ŞI 2B352.

    -a. Măşti de gaze, canistre filtru şi echipamente de decontaminare pentru acestea, concepute sau modificate pentru protecţia împotriva agenţilor biologici sau materialelor radioactive "adaptate pentru utilizare în război" sau agenţi de război chimic (CW), precum şi componente special concepute pentru acestea;

    1. b. Costume de protecţie, mănuşi şi încălţăminte special concepute sau modificate pentru protecţie împotriva agenţilor biologici sau materialelor radioactive "adaptate pentru utilizare în război" sau agenţi de război chimic (CW);

    2. c. Sisteme de detectare nucleară, biologică şi chimică (NBC) special concepute sau modificate pentru detecţia sau identificarea agenţilor biologici sau materialelor radioactive "adaptate pentru utilizare în război" sau agenţi de război chimici (CW), precum şi componente special concepute pentru acestea.

      Notă: JA004 nu supune controlului:

      1. a. Dozimetrele personale pentru monitorizarea radiaţiilor;

      2. b. Echipamentele limitate prin concepţie sau funcţionare la protecţia împotriva accidentelor specifice industriei civile cum ar fi mineritul, lucrările în cariere, agricultură, farmaceutică, medicină, medicină veterinară, protecţia mediului, administrarea deşeurilor sau industria alimentară.

    Costume blindate de protecţie şi componente special concepute pentru acestea, altele decât cele care sunt produse conform standardelor sau specificaţiilor militare sau care au performanţe echivalente cu acestea.

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE.

    NB. Pentru"materiale fibroase sau filamentare" utilizate în fabricaţia costumelor blindate de protecţie, vezi 1CO1O.

    Notai: JA005 nu supune controlului costumele blindate de protecţie sau îmbrăcămintea de protecţie atunci când însoţesc utilizatorul, în scopul asigurării protecţiei personale.

    Nota2: JA005 nu supune controlului costumele blindate de protecţie concepute să asigure numai protecţia frontală, atât împotriva fragmentelor, cât şi împotriva explozivilor proveniţi din încărcăturile explozive non-militare.

    Materiale carbon-carbon preimpregnate şi pirolizate, concepute pentru sistemele supuse controlului prin paragrafele 9A004 sau 9Al 04.

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MIC OORGANISME" ŞI "TOXINE"

    1A202

    1A225

    1A226

    1A227

    lB

    1B001

    Structuri compozite, altele decât cele supuse controlului prin paragraful 1A002, sub formă de tuburi şi având amândouă caracteristicile următoare:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A010 ŞI 9Al10.

    1. a. un diametru interior cuprins între 75 şi 400 mm; şi

    2. b. Fabricate din "materiale fibroase sau filamentare" supuse controlului prin lC0lO.a. sau b. sau 1C210.a. sau din materiale preimpregnate cu carbon supuse controlului prin 1C210.c.

    Catalizatori platinaţi special concepuţi sau pregătiţi pentru a iniţia reacţia de schimb de izotopi de hidrogen între hidrogen şi apă în vederea recuperării tritiului din apa grea sau a producţiei de apă grea.

    Ambalaje (etanşări) special destinate pentru separarea apei grele de apa obişnuită şi având ambele următoarele caracteristici:

    1. a. Fabricate din ţesătură de bronz fosforos supusă unui tratament chimic de ameliorare a capacităţii de înmuiere; şi

    2. b. Concepute pentru a fi utilizate în turnurile de distilare în vid.

    Ferestre de blindaj antiradiaţii de înaltă densitate (din sticlă cu plumb sau alt material), având toate caracteristicile următoarele şi cadrele lor special concepute pentru aceasta:

    1. a. O 'suprafaţă rece' de peste 0,09 m2;

    2. b. O densitate mai mare de 3g/cm3 ; şi

    3. c. O grosimea egală cu 100 mm sau mai mare.

    Notă tehnică:

    ln paragraful JA227, termenul 'suprafaţă rece' se referă la suprafaţa de observare a ferestrei expusă la nivelul cel mai scăzut al radiaţiei din aplicaţia concepută.

    ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE

    Echipamente pentru producţia fibrelor, semifabricatelor, preimpregnatelor sau "compozitelor" supuse controlului prin 1A002 sau lC0l0, precum şi componente şi accesorii special concepute pentru acestea, după cum urmează:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA lBlOl ŞI 1B201.

    1. a. Maşini pentru înfăşurarea :filamentelor, ale căror mişcări de poziţionare, înf'aşurare şi răsucire a fibrelor sunt coordonate şi programate după trei sau mai multe axe, special concepute pentru fabricarea structurilor "compozite" sau produselor laminate "compozite" din "materiale fibroase sau filamentare";

    2. b. Maşini pentru aranjarea benzilor sau dispunerea cablurilor de filamente ale căror mişcări de aşezare şi pozare a benzilor, cablurilor şi foliilor sunt coordonate şi programate în două sau mai multe axe, special concepute pentru .fabricarea structurilor "compozite" ale celulelor aeronavelor sau 'rachetelor';

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1B002

      1B003

      1B101

      Notă tehnică:

      Pentru scopurile din JB00J.c. tehnica de întreţesere include şi tricotarea.

      Notă: La JB00J.b., 'rachetă' se referă la sistemele de rachete complete şi la sistemele aeriene nepilotate.

    3. c. Maşini de ţesut multidirecţionale şi multidimensionale sau maşini de întreţesere, inclusiv adaptori şi truse de scule pentru modificări prin ţeserea, întreţeserea sau împletirea fibrelor pentru fabricarea structurilor "compozite";

      Notă: JB00J.c. nu supune controlului maşinile textile nemodificate pentru utilizările finale de mai sus.

    4. d. Echipamente special concepute sau adaptate pentru producţia fibrelor de armare, după cum urmează:

      1. 1. Echipamente pentru transformarea fibrelor polimerice (cum ar fi: poliacrilonitril, mătase artificială, smoală sau policarbosilan) în fibre de carbon sau fibre de carbură de siliciu, inclusiv echipamente speciale pentru deformarea fibrei pe durata încălzirii;

      2. 2. Echipamente pentru depunerea chimică în fază de vapori a elementelor sau compuşilor pe substraturi filamentare încălzite, în vederea fabricării fibrelor de carbură de siliciu;

      3. 3. Echipamente pentru strunjirea umedă a ceramicilor refractare (cum ar fi oxidul de aluminiu);

      4. 4. Echipamente pentru transformarea prin tratament termic a aluminiului conţinând fibre din materiale precursoare în fibre de alumină;

    5. e. Echipamente pentru producerea preimpregnatelor supuse controlului prin lC0lO.e. prin metoda topirii la cald;

    6. f. Echipamente de verificare nedistructivă capabile să detecteze defectele în trei dimensiuni, folosind tomografia cu ultrasunete sau raze X, special concepute pentru materiale "compozite".

    Echipamente şi componentele lor special concepute pentru evitarea contaminării şi pentru producerea aliajelor metalice, pulberilor de aliaje metalice sau materialelor aliate supuse controlului prin 1C002.c.2.

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1B102.

    Scule, matriţe, ştanţe sau dispozitive de fixare pentru "formarea superplastică" sau "sudura prin difuzie" a titanului sau aluminiului sau aliajelor acestora, special concepute pentru fabricarea:

    1. a. Structurilor celulelor aeronavelor sau structurilor aerospaţiale;

    2. b. Motoarelor pentru "aeronave" sau motoarelor aerospaţiale; sau

    3. c. Componentelor special concepute pentru aceste structuri sau motoare.

    Echipamente, altele decât cele supuse controlului prin 1B001, componentele şi accesoriile lor special concepute pentru "producţia" de structuri compozite, după cum urmează:

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1-MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

    1B102

    N.B. VEZI DE ASEMENEA 1B201.

    Notă: Componentele şi accesoriile specificate în paragraful JBJOJ cuprind modele, mandrine, matriţe, montaje şi scule ce servesc la eboşarea, coacerea, curgerea, sinterizarea sau la asamblarea structurilor compozite, a laminate/or şi a produselor lor confecţionate.

    1. a. Maşini pentru înfăşurarea filamentelor ale căror mişcări de poziţionare, de înfăşurare şi răsucire a fibrelor sunt coordonate şi programate după trei sau mai mult de trei axe, special concepute pentru fabricarea structurilor "compozite" sau a produselor laminate "compozite" din "materiale fibroase sau filamentare", precum şi comenzile de programare şi de coordonare;

    2. b. Maşini pentru aranjarea benzilor, ale căror mişcări de poziţionare şi aşezare a benzilor şi foilor sunt coordonate şi programate după două sau mai mult de două axe, special concepute pentru realizarea structurilor "compozite" pentru celulele de vehicule aeriene.şi de "rachete";

    3. c. Echipamente special concepute sau adaptate pentru "producţia" de "materiale fibroase sau filamentare", după cum urmează:

      1. 1. Echipamente pentru transformarea fibrelor polimerice (de tipul poliacrilonitrilice, mătase artificială sau policarbosilanice), inclusiv dispozitivul special pentru tensionarea firului în timpul încălzirii;

      2. 2. Echipamente pentru depunerea în fază de vapori a elementelor sau componentelor pe substraturi filamentare încălzite;

      3. 3. Echipamente pentru extrudarea pe cale umedă a ceramicilor refractare (de exemplu oxidul de aluminiu);

    4. d. Echip ente special concepute sau adaptate pentru tratamentul suprafeţei fibrelor sau pentru realizarea preimpregnatelor şi a preformelor supuse controlului prin 9Cl 10.

    Notă: .. JBJOJ.d. include role, întinzători, materiale de acoperire, materiale de tăiere şi matriţele clickers.

    "Echipament de producţie" de pulbere metalică şi componente, altele decât cele supuse controlului prin 1B002, după cum urmează:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1B115.b.

    1. a. "Echipament de producţie" de pulbere metalică utilizat pentru "producţia" în mediu controlat, de materiale sferice sau atomizate supuse controlului prin lCOl l.a., lC0l l.b., lCl 1l.a.1., lCl 11.a.2. sau prin Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare.

    2. b. Componente special concepute pentru "echipament de producţie" supuse controlului prin 1B002 sau 1B102.a.

      Notă: 1Bi 02 include:

      1. a. Generatoare cu plasmă (arc-electric de înaltă frecvenţă) folosite pentru obţinerea pulberilor metalice sferice sau pulverizate cu formar.ea procesului. într-un mediu de apă-argon;

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

        1B115

        1B116

        1B117

        1B118

      2. b. Echipament cu impuls electric utilizat pentru obţinerea pulberilor metalice sferice sau pulverizate cu formarea procesului într-un mediu de apă-argon;

      3. c. Echipament utilizat pentru ''producţia" pulberilor sferice de aluminiu prin pulverizarea topiturii într-un mediu inert (de exemplu azot).

    Echipamente şi componente special concepute pentru acestea, altele decât cele supuse controlului prin 1B002 sau 1B102, pentru "producţia" de combustibili de propulsie lichizi sau a constituenţilor lor, după cum urmează:

    1. a. "Echipamente pentru producţia", manipularea şi verificarea în vederea recepţiei de combustibili de propulsie lichizi sau a constituenţilor lor supuşi controlului prin lC0l l.a., lC0l l.b. şi lCll 1 sau prin Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare;

    2. b. "Echipamente pentru producţia", manipularea, amestecarea, conservarea, turnarea, presarea, extrudarea sau verificarea în vederea recepţiei de combustibili de prqpulsie solizi sau a constituenţilor lor supuşi controlului prin lC0l l.a., 1CO11.b., 1C111 sau prin Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare.

    Notă.' JBl15.b. nu supune controlului amestecătoare discontinui, amestecătoare continui sau amestecătoare cu energie hidraulică. Pentru controlul amestecătoarelor discontinui, amestecătoarelor continui şi morilor cu energie fluidizată vezi 1B117, 1B118 şi 1B119.

    Nota 1: Pen"tru echipamentele de producţie special concepute pentru producţia de produse militare, vezi Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare.

    Nota 2: 1BI 15 nu supune controlului echipamentele pentru ''producţia", manipularea şi testarea carburii de bor.

    Duze special concepute pentru fabricarea materialelor provenite din piroliză care se realizează după un tipar, o mandrină, o matriţă sau alt suport plecând de la precursori gazoşi care se descompun la o temperatură cuprinsă între 1.573K (1.300°C) şi 3.173K (2.900°C) şi la o presiune cuprinsă între 130 Pa şi 20 kPa.

    Amestecătoare discontinue şi componente special concepute pentru acestea, capabile de amestecare sub vid în intervalul de la O la 13,326 kPa şi la care temperatura din incinta de amestecare poate fi reglată, având toate caracteristicile următoare:

    1. a. O capacitate volumetrică de 11O litri sau mai mare; şi

    2. b. Cel puţin un arbore de amestecare/malaxare montat excentric.

    Amestecătoare continue şi componente special concepute pentru acestea, capabile de amestecare sub vid în intţrvalul de la O la 13,326 kPa şi la care temperatura din incinta de amestecare poate fi reglată, având toate caracteristicile următoare:

    1. a. Doi sau mai mulţi arbori la amestecare/malaxare; şi

    2. b. Posibilitate de deschidere a incintei de amestecare.

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1B119 Amestecătoare hidraulice şi componente special concepute pentru acestea, utilizate pentru măcinarea sau sfărâmarea substanţelor supuse controlului prin lC0l l.a., lC0l l.b., lCl 11 sau prin Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare;

      1B201 Maşini pentru înfăşurarea filamentelor şi echipamentele aferente, altele decât cele menţionate la paragrafele 1B001 sau 1B1O1, după cum urmează:

      1. a. Maşini pentru înfăşurarea filamentelor având toate caracteristicile următoare:

        1. 1. Mişcările de poziţionare, înfăşurare şi răsucire a fibrelor coordonate şi programate în două sau mai multe axe;

        2. 2. Special concepute pentru fabricarea structurilor compozite sau a produselor laminate compozite din "materiale fibroase sau filamentare"; şi

        3. 3. Capabile de a realiza înfăşurarea pe rotori cilindrici cu un diametru cuprins între 75 şi 400 mm şi o lungime de 600 mm sau mai mare;

      2. b. Maşini pentru înfăşurarea filamentelor având controlul coordonării şi programării maşinilor supuse controlului prin 1B201.a.;

      3. c. Mandrine de precizie destinate maşinilor pentru înfăşurarea filamentelor supuse controlului prin 1B201.a.

    1B225

    1B226

    1B227

    1B228

    Celule electrolitice pentru producţia de fluor, a căror capacitatea de producţie depăşeşte 250 g de fluor pe oră.

    Separatoare electromagnetice de izotopi concepute pentru, sau echipate cu surse ionice unice sau multiple, capabile să producă un curent total de fascicul ionic de 50 mA sau mai mult.

    Notă: 1B226 cuprinde separatoare:

    1. a. Capabile de îmbogăţirea izotopilor stabili;

    2. b. În care sursele de ioni şi colectorii se află în interiorul câmpului magnetic şi acele configuraţii în care ele sunt exterioare câmpului.

    Convertizoare pentru sinteza amoniacului sau unităţi de sinteză a amoniacului în care gazul servind la sinteză (azot şi hidrogen) este extras dintr-o coloană de schimb amoniac/hidrogen la presiune înaltă şi amoniacul sintetizat este reintrodus în aceeaşi coloană.

    Coloane,de distilare criogenică cu hidrogen, având toate caracteristicile următoare:

    1. a. Sunt concepute pentru a funcţiona la o temperatură interioară de 35K (-238°C) sau mai puţin;

    2. b. Sunt concepute pentru a funcţiona la o presiune interioară de la 0,5 la 5 MPa (de la 5 la 50 atm);

    3. c. Fabricate din:

      1. 1. Oţel inoxidabil din seria 300 cu un conţinut scăzut de sulf şi mărimea grăuntelui oţelului austenitic conform ASTM (sau standard echivalent), egală cu 5 sau mai mare;

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1-MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

        1B229

        1B230

        1B231

      2. 2. Materiale echivalente care sunt criogenice şi compatibile cu H2, şi

    4. d. Au un diametru interior egal cu 1m sau mai mare şi o lungime efectivă egală cu 5 m sau mai mare.

    Coloane de schimb apă-acid sulthidric, cu talere şi 'contactori interiori', după cum urmează:

    Notă: Pentru coloanele special concepute sau pregătite pentru producerea apei grele vezi 0B004.

    1. a. Coloane de schimb apă-acid sulfhidric cu talere, având toate carcacteristicile următoare:

      1. 1. Destinate să funcţioneze la o presiune nominală de 2 MPa sau mai mare;

      2. 2. Fabricate din oţel carbon având mărimea grăuntelui oţelului austenitic conform ASTM (sau standard echivalent), egală cu 5 sau mai mare; şi

        3; Cu un diametru de 1,8 m sau mai mare.

    2. b. 'Contactori interiori' pentru coloane de schimb apă-acid sulthidric cu talere supuşi controlului prin 1B229.a:

    Notă tehnică:

    'Contactorii interiori' ai coloanelor sunt talere segmentate al căror diametru util asamblat este egal cu 1,8 m sau mai mare,fiind concepute pentru a facilita contactul în contracurent şi sunt fabricate din oţel inoxidabil cu un conţinut de carbon de O,03% sau mai mic. Acestea pot fi talere perforate, talere cu supapă, talere cu calotă şi talere cu turbo-grilă.

    Pompe care circulă soluţiile unui catalizator de amidură de potasiu, diluată sau concentrată, în amoniac lichid (KNI-Ii/NH3), având toate caracteristicile următoare:

    1. a. Perfect etanşe la aer (închise ermetic);

    2. b. O capacitate mai mare de 8,5 m3/h.

    3. c. Oricare din caracteristicile următoare:

      1. 1. Pentru soluţiile de amidură de potasiu concentrate (1% sau mai mult), funcţionând la o presiune de la 1,5 la 60 MPa; sau

      2. 2. Pentru soluţiile de amidură de potasiu diluate (mai puţin de 1%), funcţionând la o presiune de la 20 la 60 MPa.

    Instalaţii, uzine sau echipamente pentru tritiu, după cum urmează:

    1. a. Instalaţii sau uzine pentru producţia, recuperarea, extracţia, concentrarea sau manipularea tritiului;

    2. b. Echipamente pentru instalaţiile sau uzinele de tritiu, după cum urmează:

      1. 1. Unităţi pentru răcire cu hidrogen sau heliu, capabile să răcească până la 23K (-250°C) sau mai puţin, cu o capacitate de extracţie a căldurii mai mare de 150 W; sau

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

        1B232

        1B233

      2. 2. Sisteme de depozitare şi de purificare a izotopilor de hidrogen care utilizează hidruri metalice drept suport de depozitare sau de purificare.

    Turboexpandoare şi compresoare-turboexpandoare având toate caracteristicile următoare:

    1. a. Concepute să lucreze la temperaturi sub 35K (-238° C); şi

    2. b. Concepute să asigure un debit de hidrogen gazos de 1.000 kg/h sau mai mare.

    Instalaţii, uzine sau echipamente pentru separarea izotopilor litiului, după cum urmează:

    1. a. Instalaţii sau uzine pentru separarea izotopilor litiului;

    2. b. Echipamente pentru separarea izotopilor litiului după cum urmează:

      1. 1. Coloane de schimb lichid-lichid special concepute pentru amalgamurile de litiu;

      2. 2. Pompe pentru amalgam de mercur sau litiu;

      3. 3. Celule de electroliză de amalgam de litiu;

      4. 4. Evaporatoare pentru soluţii concentrate de hidroxid de litiu.

        IC MATERIALE

        Notă tehnică:

        Metale şi aliaje:

        Dacă nu s-au făcut alte precizări cuvintele 'metale' şi 'aliaje' din JC00J până la

        JC0J2 se referă laformele brute şi semifabricate, după cum urmează: Forme brute:

        Anozi, bile, bare (inclusiv bare crestate şi bare subţiri), bileţi, blocuri, blumuri, brichete, ţagle, catozi, cristale, cuburi, zaruri, grăunţi, granule, lingouri, bulgări, pastile, pudră, rondele, alice, şleburi, regleţi, bureţi, stâlpi;

        Forme semifabricate (acoperite sau nu, placate, găurite sau perforate):

        1. a. Materiale fasonate sau prelucrate fabricate prin rulare, tragere, -extrudare, forjare, extrudare prin impact, presare, granulare, atomizare şi măcinare, de ex: cornier, profile, inele, discuri, praf, fulgi, folii şi peliculă, forjate, plăci, pudră, presate şi matriţate, benzi, sârme (inclusiv sârme pentru sudură, bare şi sârmă răsucită) oţel profilat, table, ţevi şi tuburi (inclusiv ţevi rotunde, pătrate sau ambutisate), sârmă trasă sau extrudată;

        2. b. Material turnat produs prin turnare în nisip, dispozitiv, metal, ghips sau alte tipuri de matriţe, inclusiv turnarea sub presiune, forme sinterizate, şi forme realizate prin metalurgia pulberilor.

    Obiectul controlului nu trebuie să înceteze la exportul formelor nelistate pretinse a fi produse nefinisate dar reprezentând în realitate forme brute sau forme semifabricate.

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, ''MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

    lC00l Materiale special concepute pentru a fi utilizate ca absorbanţi de unde electromagnetice sau polimeri cu conductivitate intrinsecă, după cum urmează:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1C101.

    1. a. Materiale pentru absorbţia frecvenţelor care depăşesc 2x108 Hz, dar mai mici de 3xl012 Hz·

      '

      Nota 1: lC00l.a. nu supune controlului:

      1. a. Absorbanţi de tip fir de păr realizaţi din fibre naturale sau sintetice, cu încărcătură nemagnetică, pentru a asigura absorbţia;

      2. b. Absorbanţi fără pierderi magnetice şi a căror suprafaţă incidentă are o formă neplană, inclusiv piramide, conuri, prisme, suprafeţe spiralate;

      3. c. Absorbanţi plani, având toate caracteristicile următoare:

        1. 1. Fabricaţi din oricare din următoarele:

          1. a. Materiale plastice spongioase (flexibile sau neflexibile) cu conţinut de carbon sau materiale organice, inclusiv lianţi, care produc mai mult de 5% ecou faţă de valoarea de ecou a metalului, într-o bandă care depăşeşte ±15% din frecvenţa centrală a energiei incidente şi care nu sunt capabile să reziste la

            temperaturi ce depăşesc 450 K (17f C); sau

          2. b. Materiale ceramice care produc mai mult de 20% ecou faţă de valoarea de ecou a metalului, într-o bandă care depăşeşte ±15% faţă de frecvenţa centrală a energiei incidente şi care nu sunt capabile să reziste

            la temperaturi ce depăşesc 800 K (52f C);

            Notă tehnică:

            Mostrele pentru testul de absorbţie pentru JC00J.a, Nota. 1.c.l, trebuie să fie un pătrat cu latura de cel puţin 5 lungimi de undă ale frecvenţei centrale şi plasat într-un câmp la distanţă faţă de elementul radiant.

        2. 2. Cu rezistenţa la rupere mai mică de 7 x 106 N/m2; şj_

        3. 3. Cu rezistenţa la comprimare mai mică de 14 x 106 Nlm2;

      4. d. Absorbanţi plani fabricaţi din ferită sinterizată, cu:

        I. O greutate specifică ce depăşeşte 4,4; şl

        2. O temperatură maximă de lucru de 548 K (275°C).

        Nota 2: Nici una din prevederile JC00J.a. nu exceptează de la control materialele magnetice care asigură absorbţia atunci când sunt conţinute în vopsea.

    2. b. Materiale pentru absorbţia frecvenţelor care depăşesc 1,5 x 1014 Hz, dar mai mici de 3,7 x 1014 Hz şi opace la lumina vizibilă;

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1. MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1C002

    3. c. Materiale polimerice cu conductivitate intrinsecă, cu o 'conductivitate electrică de volum' mai mare de 10.000 S/m (Siemens/m) sau cu o 'rezistivitate de suprafaţă' mai mică de 100Q/m2, bazate pe oricare din următorii polimeri:

      1. 1. Polianilină;

      2. 2. Polipirol;

      3. 3. Politiofen;

      4. 4. Poli fenilen•vinilen; sau

      5. 5. Poli tienilen•vinilen.

      Notă tehnică:

      'Conductivitatea electrică de volum' şi 'rezistivitatea de suprafaţă' se determină conform ASTM D-257 sau standardelor naţionale echivalente.

      Aliaje metalice, pulberi de aliaje metalice sau materiale aliate, după cum urmează:

      N.B. VEZI DE ASEMENEA 1C202.

      Notă: 1C002 nu supune controlului aliajele metalice, pulberile de aliaje metalice sau materialele aliate pentru acoperirea substraturilor.

      Notă tehnică:

      1. 1. Aliţijele metalice din 1C002 sunt aliajele care conţin un procentaj mai ridicat în greutate din metalul nominalizat decât din oricare alt element.

      2. 2. Durata de serviciu până la rupere trebuie să fie măsurată conform standardului ASTM E-139 sau standardelor naţionale echivalente.

      3. 3. Rezistenţa la oboseală trebuie măsurată conform standardului ASTM E-606. 'Metoda Recomandată pentru Testarea Rezistenţei la Oboseală cu Amplitudine Constantă' sau standardelor naţionale echivalente. Încercarea trebuie să fie axială, cu un raport mediu egal cu 1 şi un factor de concentrare a solicitării (KJ egal cu 1. Tensiunea medie se obţine împărind diferenţa dintre tensiunea maximă şi minimă la tensiunea maximă.

        1. a. Aluminuri, după cum urmează:

          1. 1. Aluminuri de nichel conţinând între 15 şi 38% în greutate aluminiu şi cel puţin unul din elementele de aliere adiţionale;

          2. 2. Aluminuri de titan conţinând 10% în greutate sau mai mult aluminiu şi cel puţin unul din elementele de aliere adiţionale;

        2. b. Aliaje metalice, după cum urmează, fabricate din materiale supuse controlului prin 1C002.c.:

          1. 1. Aliaje de nichel având:

            1. a. O durată de serviciu până la rupere de 10.000 ore sau mai mare la 923 K

              (650oC) la o tensm. ne de 676 MPa; sau

            2. b. O rezistenţă la oboseală de 10.000 cicluri sau mai mare la 823 K (550 C).

              la o tensiune maximă de 1.095 MPa;

              LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1- MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

          2. 2. Aliaje de niobiu având:

            1. a. O durată de serviciu până la rupere de 10.000 ore sau mai mare la 1.073 K (800°C ) la o tensiune de 400 MPa; sau

            2. b. O reozistent,ă la oboseală de 10.000 cicluri sau mai mare la 973 K (700 C) la o tensiune maximă de 700 MPa;

          3. 3. Aliaje de titan având:

            1. a. O durată de serviciu până la rupere de 10.000 ore sau mai mare la 723 K (450oC) la o tensi.une de 200 MPa; sau

            2. b. O rezistenţă la oboseală de 10.000 cicluri sau mai mare la 723 K (450°C) la o tensiune maximă de 400 MPa;

          4. 4. Aliaje de aluminiu cu o rezistenţă la rupere de:

            1. a. 240 MPa sau ma.i mare la 473 K (200oC); sau

            2. b. 415 MPa sau mai. mare la 298 K (25oC);

          5. 5. Aliaje de magneziu având:

            1. a. O rezistenţă la rupere de 345 MPa sau mai mare; şi

            2. b. O viteză de coroziune mai mică de 1 mm/an în clorură de sodiu, soluţie apoasă 3%, măsurată în conformitate cu ASTM G-31 sau cu standardele naţionale echivalente;

            3. c. Pulberi din aliaje metalice sau material granulat pentru materiale, având toate caracteristicile următoare:

              1. 1. Fabricate din oricare din următoarele sisteme de compoziţie:

                Notă tehnică:

                X în cele ce urmează înseamnă unul sau mai multe elemente de aliere.

                1. a. Aliaje de nichel (Ni-Al-X, Ni-X-Al) destinate pentru piesele sau componentele motoarelor cu turbină, adică cu mai puţin de trei particule nemetalice (introduse în cursul procesului de fabricaţie) mai mari de 100 µ m la 109 particule de aliaj;

                2. b. Aliaje de niobiu (Nb-Al-X sau Nb-X-Al, Nb-Si-X sau Nb-X-Si, Nb-Ti-X sau Nb-X-Ti);

                3. c. Aliaje de titan (Ti-Al-X sau Ti-X-Al);

                4. d. Aliaje de aluminiu (Al-Mg-X sau Al-X-Mg, Al-Zn-X sau Al-X-Zn, Al-Fe­

                  X sau Al-X-Fe); sau

                5. e. Aliaje de magneziu (Mg-Al-X sau Mg-X-Al);

              2. 2. Fabricate în mediu controlat prin oricare din următoarele procedee:

                1. a. "Atomizare în vid";

                2. b. "Atomizare în gaz";

                3. c. "Atomizare centrifugă";

                  LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1- MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

                  1C003

                  1C004

                4. d. "Călire rapidă";

                5. e. "Călire pe cilindru" şi "pulverizare";

                6. f. "Extracţie în stare topită" şi "pulverizare"; sau

                7. g. "Aliere mecanică" _şi

              3. 3. Capabile pentru formarea materialelor supuse controlului prin 1C002.a. sau 1C002.b.

    4. d. Materiale aliate, având toate caracteristicile următoare:

    1. 1. Fabricate din oricare din următoarele sisteme de compoziţie supuse controlului prin 1C002.c.1.;

    2. 2. Sub formă de fulgi, panglică sau baghete subţiri nepulverizate;

    3. 3. Produse într-un mediu controlat prin oricare din următoarele procedee:

      1. a. "călire rapidă";

      2. b. "călire pe cilindru"; sau

      3. c. "extracţie în stare topită".

    Metale magnetice, de orice tip şi sub orice formă, având una din următoarele caracteristici:

    1. a. Permeabilitate relativă iniţială de 120.000 sau mai mare şi o grosime de 0,05 mm sau mai mică;

      Notă tehnică:

      Măsurarea permeabilităţii iniţiale trebuie să se facă pe materiale recoapte complet.

    2. b. Aliaje magnetostrictive având oricare din caracteristicile următoare:

      1. 1. O magnetostricţiune de saturaţie mai mare de 5 x 1o-4; sau

      2. 2. Un factor de cuplare magnetomecanică (k) mai mare de 0,8; sau

    3. c. Benzi de aliaj amorf sau 'nanocristaline', având toate caracteristicile următoare:

      1. 1. O compoziţie având minimum 75% în greutate fier, cobalt sau nichel;

      2. 2. O inducţie magnetică de saturaţie CBs) de 1,6 T sau mai mare; sau

      3. 3. Oricare din următoarele:

        1. a. O grosime a benzii de 0,02 mm sau mai mică; sau

        2. b. O rezistivitate electrică de 2 xl0-4 n cm sau mai mare;

    Notă tehnică:

    Materialele 'nanocristaline' din JC003.c. sunt acele materiale care au o granulaţie cristalină, determinată prin difracţie cu raze X, de 50 nm sau mai mică.

    Aliaje de uraniu, titan sau wolfram având o "matrice" pe bază de fier, nichel sau cupru, prezentând toate caracteristicile următoare:

    LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

    1C005

    1C006

    1. a. O densitate ce depăşeşte 17,5 g/cm3;

    2. b. O limită de elasticitate ce depăşeşte 880 MPa;

    3. c. O rezistenţă la rupere maximă ce depăşeşte 1.270 MPa; şi

    4. d. O elongaţie ce depăşeşte 8%.

      Conductoare "compozite" "superconductoare" cu lungimi ce depăşesc 100 m sau cu mase ce depăşesc 100 g, după cum urmează:

      1. a. Conductoare "compozite" "superconductoare" multifilament conţinând unul sau mai multe filamente de niobiu-titan:

        1. 1. Incorporate într-o "matrice", alta decât o "matrice" de cupru sau "matrice" mixtă pe bază de cupru; sau

          4 2

        2. 2. Cu o arie a secţiunii transversale mai mică de 0,28 x 10 mm (6 µ m în

          diametru pentru filamente circulare);

      2. b. Conductoare "compozite" "superconductoare" constând din unul sau mai multe filamente "superconductoare", altele decât niobiu-titan, prezentând toate caracteristicile următoare:

        1. 1. O "temperatură critică" la inducţie magnetică zero ce depăşeşte 9,85 K (-263,31° C), dar mai mică de 24 K (-249,16°C);

          2.- O arie a secţiunii transversale mai mică de 0,28 xl0-4 mm2; şi

          3. Rămân in stare "superconductoare" la o temperatură de 4,2 K (-268,96°C) când sunt expuse la un câmp magnetic corespunzător unei inducţii magnetice de 12 T.

          Fluide şi materiale de lubrifiere, după cum urmează:

          1. a. Fluide hidraulice conţinând ca ingredienţi principali oricare din următoarele materiale sau compuşi:

            1. 1. Uleiuri sintetice pe bază de silicohidrocarburi, prezentând toate caracteristicile următoare:

              Notă tehnică:

              Pentru JC006.a.l., uleiurile pe bază de silicohidrocarburi conţin exclusiv siliciu, hidrogen şi carbon.

              1. a. Temperatură de aprindere mai mare de 477 K (204°C);

              2. b. Punct de curgere de 239 K (-34°C) sau mai mic;

              3. c. Indice de viscozitate de 75 sau mai mare; şi

              4. d. Stabilitate termică la 616 K (343°C); sau

            2. 2. Clorofluorocarburi, prezentând toate caracteristicile următoare:

              Notă tehnică:

              Pentru JC006.a.2, clorojluorcarburile conţin exclusiv carbon,fluor şi clor.

              1. a. Fără punct de aprindere;

                LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

                o

              2. b. O temperatură de autoaprindere ce depăşeşte 977 K (704 C);

              3. c. Punct de curgere de 219 K (-54°C) sau mai mic;

              4. d. Indice de viscozitate de 80 sau mai mare; _şi

              5. e. Punct de fierbere de 473 K (200oC) sau mai. mare;

          2. b. Materiale lubrifiante care conţin ca ingredienţi principali, unul din următoarele materiale sau compuşi:

            1. 1. Eteri sau tioeteri de fenilen sau alchilfenilen, sau amestecurile lor conţinând mai mult de două funcţiuni eter sau tioeter sau amestecuri ale acestora; sau

            2. 2. Fluide pe bază de silicon fluorurat cu o viscozitate cinematică mai mică de

              5.000 mm2

              o

              /s (5.000 centistokes) măsurată la 298 K (25 C);

          3. c. Fluide de amortizare sau de flotaţie cu o puritate ce depăşeşte 99,8%, conţinând mai puţin de 25 de particule cu dimensiuni de 200 microni sau mai mari la 100 ml şi fabricate din cel puţin 85% din oricare din următorii compuşi sau materiale:

            1. 1. Dibromtetrafluoretan;

            2. 2. Policlorotrifluoretilenă (numai varietăţile uleioase şi ceroase); sau

            3. 3. Polibromtrifluoretilenă;

          4. d. Fluide de răcire electronică cu fluorcarbon, având toate caracteristicile următoare:

            1. 1. Conţinând 85% din greutate sau mai mult din oricare din următoarele, sau amestecuri ale acestora:

              1. a. Forme monomerice perfluoralifatic-eter;

              2. b. Perfluoralchilamine;

              3. c. Perfluorcicloalcani; sau

              4. d. Perfluoralcani;

                de perfluorpolialchileter-triazină sau

            2. 2. Densitate la 298 K (25° C) de 1,5 g/ml sau mai mult;

            3. 3. In stare lichidă la 273 K (0° C); _şi

            4. 4. Conţinând 60% sau mai mult din greutate fluor.

          Notă tehnică:

          Pentru 1C006:

          1. a. Temperatura de aprindere se determină prin Metoda Cleveland în vas deschis conform ASTM D-92 sau standardelor naţionale echivalente;

          2. b. Punctul de curgere se determină prin metoda descrisă în ASTM D-97 sau în standardele naţionale echivalente;

          3. c. Indicele de viscozitate se determină prin metoda descrisă în ASTM D-2270 sau în standardele naţionale echivalente;

            LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1- MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

          4. d. Stabilitatea termică se determină prin metoda următoare sau conform standardelor naţionale echivalente:

          O cantitate de 20 ml din fluidul de încercat se introduce într-o cameră de oţel inoxidabil tip 317 de 46 ml, care conţine câte o bilă cu diametrul (nominal) de

          12,5 mm confecţionată din următoarele materiale: oţel de scule M-10, oţel

          52.100 şi bronz naval (60% Cu, 39% Zn, O,75% Sn).

          Camera se purjează cu azot, se etanşează la presiunea atmosferică şi se ridică

          o

          temperatura la 644±6 K (371± 6 C) unde se menţine la acest nivel timp de 6 ore.

          Proba se consideră stabilă termic dacă la terminarea încercării descrise mai sus sunt îndeplinite toate condiţiile următoare:

          1. 1. Pierderea de greutate a fiecărei bile este mai mică de 1O mglmm2 din suprafaţa bilei;

            1C007

            o

          2. 2. Modificarea viscozităţii iniţiale determinată la 311 K (38 C) este mai mică

            de 25%; şj_

          3. 3. Indicele total acid sau bazic este mai mic de 0,40;

    5. e. Temperatura de autoaprindere se determină prin metoda descrisă în ASTM E- 659 sau prin standardele naţionale echivalente.

    Materiale pe bază ceramică, materiale ceramice non-"compozite", materiale "compozite" cu "matrice" ceramică şi materiale precursoare, după cum urmează:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1C107.

    1. a. Materiale de bază din boruri simple sau complexe de titan având impurităţi metalice totale, exclusiv adaosuri intenţionate, mai mici de 5.000 ppm, dimensiunea medie a particulelor egală sau mai mică de 5 µm şi maximum 10% din particule mai mari de 1O µm ;

    2. b. Materiale ceramice non-"compozite" în stare brută sau semifabricată, compuse din boruri de titan cu o densitate de 98% sau mai mare din densitatea teoretică;

      Notă: 1C007.b. nu supune controlului abrazivele.

    3. c. Materiale "compozite" ceramică-ceramică cu "matrice" din sticlă sau oxid şi armate cu fibre având toate caracteristicile următoare:

      1. 1. Fabricate din oricare din materialele următoare:

        1. a. Si-N;

        2. b. Si-C;

        3. c. Si-Al-O-N; sau

        4. d. Si-O-N; şi

      2. 2. Având o rezistenţă specifică la rupere care depăşeşte 12,7x103 m;

    4. d. Materiale "compozite" ceramică-ceramică cu sau rară o fază metalică continuă, conţinând particule sau faze fin dispersate din orice material fibros sau de tip filiform, în care carburile sau nitrurile de siliciu, zirconiu sau bor formează "matricea";

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATER LE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1C008

    5. e. Materiale precursoare (adică materiale polimerice sau metalo-organice cu scopuri speciale) pentru producerea oricărei sau oricăror faze ale materialelor supuse controlului prin 1.C007.c., după cum urmează:

      1. 1. Polidiorganosilani (pentru producerea carburii de siliciu);

      2. 2. Polisilazani (pentru producerea nitrurii de siliciu);

      3. 3. Policarbosilazani (pentru producerea ceramicilor cu componente de siliciu, carbon şi azot);

    6. f. Materialele "compozite" ceramică-ceramică cu un oxid sau cu "matrice" de sticlă armată cu fibre continue din oricare din sistemele următoare:

      1. 1. AhO3; sau

      2. 2. Si-C-N.

    Notă: 1C007 f nu supune controlului "compozite" conţinând fibre din aceste sisteme cu rezistenţă la rupere mai mică de 700 MPa la 1.273 K (1.00rfC) saufibre cu rezistenţa lafluaj mai mare de 1% deformaţie de fluaj la sarcină de 100 MPa şi 1.273K(l.000 °C) pentru 100 de ore.

    Substanţe polimerice nefluorurate, după cum urmează:

    1. a. Bismaleimide;

        1. 2. Poliamide-imide aromatice;

        2. 3. Poliimide aromatice;

        3. 4. Polieteri-imide aromatice avânod o temperatură de tranziţie în stare de sticlă (Tg) mai mare de 513 K (240 C) măsurată prin metoda uscată descrisă în

      ASTMD3418;

      Notă: JC008.a. nu supune controlului pulberile de turnare sau formele de turnare, nefuzibile prin compresie.

    2. b. Copolimeri termoplastici de cristale lichide având o temperatură de deformare la cald mai mare de 523 K (250° C) conform ASTM D-648, metoda A, sau standardelor naţionale echivalente, cu o sarcină de 1,82 N/mm2 şi compuşi din:

      1. 1. Oricare din următoarele:

        1. a. Fenilenă, bifenilenă sau naftalenă; sau

        2. b. Fenilenă, bifenilenă sau naftalenă substituite cu metil, terţ-butil sau fenil; şi

      2. 2. Oricare din următorii acizi:

        1. a. Acid tereftalic;

        2. b. Acid 6-hidroxi-2-naftoic; sau

        3. c. Acid 4-hidroxibenzoic;

    3. c. Poliarilen-eter-cetone, după cum urmează:

      1. 1. Polieter eter cetonă (PEEK);

      2. 2. Polieter cetonă cetonă (PEKK);

        LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

        1C009

        lC0l0

      3. 3. Polieter cetonă (PEK);

      4. 4. Polieter cetonă eter cetonă cetonă (PEKEKK)

    4. d. Poliarilen cetone;

    5. e. Sulfuri de poliarilen, în care gruparea arilen este bifenilen, trifenilen sau combinaţii ale acestora;

    6. f. Polibifenilenetersulfonă.

    Notă tehnică:

    Temperatura de tranziţie în stare de sticlă (Tg) pentru materialele supuse controlului prin 1COOB este determinată utilizând metoda uscată descrisă în ASTM D 3418.

    Compuşi fluoruraţi neprelucraţi, după cum urmează:

    1. a. Copolimeri de fluorură de viniliden având 75% sau mai mult o structură cristalină beta f'ară alungire;

    2. b. Polimide fluorurate conţinând 10% sau mai mult din greutate fluor combinat;

    3. c. Elastomeri de fosfazen fluorurat conţinând 30% sau mai mult din greutate fluor combinat.

    "Materiale fibroase sau fi.lamentare" care pot fi folosite în structuri sau produse laminate "compozite" cu "matrice" organică, metalică sau de carbon, după cum

    .urmează:

    N.B. VEZI DE ASEMENEA 1C210.

    1. a. "Materiale fibroase sau fi.lamentare" organice, având toate caracteristicile următoare:

      1. 1. Un modul specific ce depăşeşte 12,7 x 1Q6m; şi

      2. 2. O "rezistenţă specifică la rupere" ce depăşeşte 23,5 x 104m;

        Notă: 1CO1O.a. nu supune controlului polietilena.

    2. b. "Materiale fibroase sau fi.lamentare" pe bază de carbon, având toate caracteristicile următoare:

      1. 1. Un modul specific ce depăşeşte 12,7 x 1Q6m; şi

      2. 2. O ''rezistenţă specifică la rupere" ce depăşeşte 23,5 x 104m;

        Notă: JCOJO.b. nu supune controlului ţesătura fabricată din "materiale fibroase sau filamentare" pentru repararea structurilor sau laminatelor pentru aeronave, în care dimensiunile plăcilor individuqle nu depăşesc 50x 90 cm.

        Notă tehnică:

        Proprietăţile materialelor descrise în 1CO1O.b. se determină folosind metodele SRM 12 la 17 recomandate de SACMA sau standardele naţionale echivalente, de exemplu Standardul Industrial Japonez JIS-R-7601, paragraful 6.6.2., bazat pe lot mediu.

    3. c. "Materiale fibroase sau filamentare" anorganice având toate caracteristicile următoare:

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1- MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1. 1. Un "modul specific" ce depăşeşte 2,54 x 106m; fil

      2. 2. O temperatură de topire, înmuiere, descompunere sau sublimare ce

        o

        depăşeşte 1.922 K (1.649 C) în mediu inert;

        Notă: JCOJO.c. nu supune controlului:

        I. Fibrele de alumină policristaline, discontinui, multifazice, sub formă de fibre tăiate sau cu matrice neregulată conţinând 3% îJJ greutate sau mai mult siliciu, cu un modul specific mai mic de I Oxl O m;

        1. 2. Fibrele din molibden şi aliaj de molibden;

        2. 3. Fibrele de bor;

        3. 4. Fibrele ceramice discontinui având punctul de topire, înmuiere,

        o

        descompunere sau sublimare mai mic de 2.043 K (1.770 C) în mediu

        inert.

    4. d. "Materiale fibroase sau filamentare":

      1. 1. Compuse din oricare din următoarele:

        1. a. Polieterimide supuse controlului prin 1C008.a.; sau

        2. b. ,Materiale supuse controlului prin 1C008.b. la 1C008.f.; sau

      2. 2. Compuse din materiale supuse controlului prin lC0lO.d.1.a sau lC0l0.d.1.b. şi "amestecate" cu alte fibre supuse controlului prin lC0l0.a., lC0l0.b., sau lC0lO.c.;

    5. e. Fibre impregnate cu răşină sau gudron (preimpregnate), fibre acoperite cu metal sau carbon (semifabricate) sau "semifabricate din fibre de carbon", după cum urmează:

      1. 1. Fabricate din "materiale fibroase sau filamentare" supuse controlului prin lC0lO.a, lC0lO.b., sau lC0lO.c.;

      2. 2. Fabricate din "materiale fibroase sau filamentare" organice sau pe bază de carbon:

        1. a. Cu "rezistenţa specifică la rupere" mai mare de 17,7x104m;

        2. b. Cu "modulul specific" ce depăşeşte 10,15x106m;

        3. c. Care nu sunt supuse controlului prin lC0lO.a. sau lC0lO.b; şi

        4. d. Atunci când sunt impregnate cu materiale supuse controlului prin 1C008. sau 1C009.b. având o temperatură de tranziţie în stare de

    o

    sticlă (Tg) ce depăşeşte 383 K (110 C), sau cu răşini fenolice sau

    epoxidice, lvând o temperatură de tranziţie în stare de sticlă (Tg) de 418K (145 C) sau mai mare.

    Notă: JCOJO.e. nu supune controlului:

    1. a. "Materialele fibroase sau filamentare" de carbon, impregnate cu matrice de răşină epoxidică (preimpregnate) pentru repararea structurilor sau laminatelor pentru aeronave, în car dimensiunile plăcilor individuale ale preimpregnatelor nu depăşesc'50cmx90cm.

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      lC0ll

      1C012

    2. b. Preimpregnatele când sunt impregnate cu răşini fenolice şi epoxidice având o temperatură de tranziţie în stare de sticlă (Tg) mai mică de

    433K (160° C) şi o temperatură de întărire mai mică decât temperatura de tranziţie în stare de sticlă.

    Notă tehnică:

    Temperatura de tranziţie în stare de sticlă (Tg) pentru materialele din l.C0l0.e. este determinată utilizând metoda uscată descrisă în ASTM D 3418. Temperatura de tranziţie în stare de sticlă pentru răşinile fenolice şi epoxidice este determinată utilizând metoda uscată descrisă în ASTM D 4065 la o frecvenţă de 1 Hz şi o rată a încălzirii de 2K ( C) pe minut.

    Metale şi compuşi, după cum urmează:

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE ŞI lClll.

    1. a. Metale în particule cu dimensiuni mai mici de 60µm, fie sferice, pulbere, sferoidale, fulgi sau praf, fabricate din materiale conţinând 99% sau mai mult zirconiu, magneziu sau aliaje ale acestora;

      Notă tehnică:

      Conţinutul natural de hafn,iu în zirconiu (în general cuprins între 2% şi 7%) se calculeză prin conţinutul de zirconiu.

      Notă: Metalele sau aliajele din l.C0JJ.a. sunt supuse controlului chiar dacă metalele sau aliajele sunt sau nu sunt capsulate în aluminiu, magneziu, zirconiu sau beriliu.

    2. b. Borul sau carbura de bor cu 85% puritate sau mai mare şi cu dimensiunea particulelor de 60 µm sau mai mică;

      Notă: Metalele sau aliajele din l.C0JJ.a. sunt supuse controlului chiar dacă metalele sau aliajele sunt sau nu sunt capsulate în aluminiu, magneziu, zirconiu sau beriliu.

    3. c. Nitrat de guanidină;

    4. d. Nitroguanidină (NQ) (CAS 556-88-7). Materiale după cum urmează:

    Notă tehnică:

    Aceste materiale sunt folosite în genera/pentru surse de încălzire nucleară.

    1. a. Plutoniu în orice formă, cu un conţinut izotopic de plutoniu-238 mai mare pentru 50% din greutate;

      Notă: 1C012.a. nu supune controlului:

      1. a. Încărcăturile de plutoniu conţinând 1 g sau mai puţin;

      2. b. Încărcăturile de 3 "grame efective" sau mai puţin când sunt conţinute într-o componentă de detectare în instrumente.

    2. b. Neptuniu-237 "anterior separat", în orice formă.

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1 - MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1. 1. Pudră sferică de aluminiu, alta decât cea supusă controlului prin Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare, având particule cu diametrul uniform mai mic de 200 µm şi cu un conţinut de aluminiu de 97% în greutate sau mai mare, dacă cel puţin 10% din greutatea totală este fabricată din particule mai mici de 63µm conform standardului ISO 2591:1998 sau standardelor naţionale echivalente;

        Notă tehnică:

        Dimensiunea particulei de 63µm (ISO R-565) corespunde la o reţea de 250 (Tyler) sau 233 (ASTM E-11).

      2. 2. Combustibili metalici, alţii decât cei supuşi controlului prin Lista de armamente , muniţii şi alte produse militare cu particule metalice mai mici de 60 µm, fie sferice, atomizate, sferoidale, fulgi sau pulverizate, conţinând 97% sau mai mult, în greutate, din următoarele elemente:

        1. a. Zirconiu;

        2. b. Beriliu;

        3. c. Magneziu;sau

        4. d. Aliaje ale metalelor menţionate la punctele a. la c. de mai sus;

          Notă tehnică:

          Conţinutul natural de hafniu în zirconiu (în general cuprins între 2% şi 7%) se calculeză prin conţinutul de zirconiu.

      3. 3. · Oxidanţi lichizi, respectiv:

        1. a. Trioxid de azot;

        2. b. Dioxid/tetraoxid de azot;

        3. c. Pentaoxid de azot;

        4. d. Amestecuri de oxizi de azot (MON);

          Notă tehnică:

          Amestecurile de oxizii de azot (MON) sunt soluţii de oxid de azot (NO) în tetraoxid de azot/dioxid de azot (N204/'N02) care pot fi utilizate în sistemele de rachete. Există grade de compoziţie care pot fi notate ca MONi sau MONij, unde i şi j sunt numere întregi reprezentând procentajul de oxid de azot în amestec (de ex: MON3 conţine 3% oxid de azot, MON25 conţine 25% oxid de azot. Limita superioară este MON 40, 40% în greutate).

        5. e. VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE PENTRU

          Acid Azotic Fumans Roşu Inhibant (IRFNA);

        6. f. VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE ŞI 1C238 PENTRU

      Compuşi alcătuiţi din fluor şi dintr-unul sau mai mulţi alţi halogeni, oxigen sau azot.

      b. Substanţe polimerice:

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1- MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1Cll6

      1Cll7

      1Cll8

      1. 1. Polibutadienă cu carboxil terminal (CTPB);

      2. 2. Polibutadienă cu hidroxil terminal (HTPB), alta decât cea supusă controlului prin Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare;

      3. 3. Acîd polibutadien-acrilic (PBAA);

      4. 4. Acid acrilonitril polibutadien-acrilic (PBAN);

    3. c. Alţi aditivi şi agenţi pentru propulsie:

    1. 1. VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE PENTRU

      Butacene;

    2. 2. Trietilenglicol dinitrat (TEGDN);

    3. 3. 2-Nitrodifenilamină;

    4. 4. Trimetiloletan trinitrat (TMETN);

    5. 5. Dietilenglicol dinitrat (DEGDN);

    6. 6. Derivaţi ai ferocenului, alţii decât cei specificaţi în Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare.

    Notă: Pentru combustibili de propulsie şi compuşii lor chimici care nu figurează în paragraful ICI 11, vezi Lista de armamente, muniţii şi alte produse militare.

    Oţeluri maraging (oţeluri caracterizate în general printr-un conţinut mare de nichel şi un conţinut scăzut de carbon şi prin utilizarea elementelor de substituţie sau de precipitare pentru a produce o durificare prin îmbătrânire) sub formă de foi, de plăci sau de tuburi, a căror rezistenţă la rupere este egală cu 1.500 MPa sau mai mare, măsurată la 293K (20°C) şi cu o grosime a peretelui sau plăcii egală cu 5 mm sau mai mică.

    N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1C216.

    Wolfram, molibden şi aliajele lor, sub formă de particule sferice sau atomizate uniforme, cu un diametru de 500 µm sau mai mic, o puritate de cel puţin 97% sau mai mare, care servesc la fabricarea componentelor pentru motoare de rachetă, adică scuturi termice, suprafeţele şi ieşirile ajutajelor şi suprafeţele de control ale sistemelor de navigaţie.

    Oţel inoxidabil duplex stabilizat cu titan (Ti-DSS) având toate caracteristicile următoare:

    1. a. Având toate caracteristicile următoare:

      1. 1. Conţinând 17-23% în greutate crom şi 4,5-7% nichel;

      2. 2. Un conţinut de titan mai mare de O,1% în greutate;

      3. 3. O structură fero-austenitică (numită deasemenea microstructură bifazică) din care cel puţin 10% din volum este austenită (conform ASTM E-1181-87 sau standardelor naţionale echivalente); şi

    2. b. Oricare din formele următoare:

      LISTA PRODUSELOR ŞI TEHNOLOGIILOR CU DUBLĂ UTILIZARE CATEGORIA 1- MATERIALE, PRODUSE CHIMICE, "MICROORGANISME" ŞI "TOXINE"

      1C202

      1C210

      1. 1. Lingouri sau bare având o dimensiune de 100 mm sau mai mare a oricărei dimensiuni;

      2. 2. Foi având o lăţime de 600 mm sau mai mare şi o grosime de 3 mm sau mai mică; sau

      3. 3. Tuburi având un diametru exterior de 600 mm sau mai mare şi o grosime a peretelui de 3mm sau mai mică.

    Aliaje, altele decât cele supuse controlului prin 1C002.b.3. sau .b.4., după cum urmează:

    1. a. Aliaje de aluminiu având ambele caracteristici: